Description
The Packard 82048 motor is 3.3" in diameter, has 1/40 HP, 120V, and 1550 RPM.
Specifications
| amps | 0.9 |
| bearings | Sleeve |
| diameter | 3.3" |
| enclosure | Open |
| frame | 3.3 |
| horse power | 1940-01-01 00:00:00 -0500 |
| length less shaft | 2 1/4" |
| mounting | 1 5/8" Dia. Resilient Rings |
| overload protection | Automatic |
| phase | 1 |
| rotation | CW |
| rpm | 1550 |
| service factor | 1.15 |
| shaft dimensions | 5/16" x 2 1/8" |
| shaft length | 2 1/16" |
| speeds | 1 |
| type | Shaded Pole Motor |
| voltage | 120 |

