Description
5411EC EC Max Unit Bearing Motor, 4-25w, 115-230v, 1550 RPM, CWOSE
By Packard
Specifications
| ambient temperature | -40 C to +55 C (-40 F to 130 F) |
| amps | 0.1-0.56/0.06-0.34 |
| bearings | Ball |
| brand | EC Max |
| country of origin | China |
| enclosure | TEAO |
| foot mount | Double Foot Pad |
| h.p. | Less than 1/10 |
| hertz | 60/50 Hz |
| insulation class | B |
| lead lengths (in.) | 16" |
| length less shaft | 3.00 in. |
| mounting | All Angle Mounting |
| overload protection | Automatic |
| phase | 1 |
| plug | Straight Lyall |
| rotation | CWOSE |
| rpm | 1550 RPM |
| shaft dimensions | 1/4 x 1/2 |
| speeds | 1 |
| type | ECM |
| voltage | 115-230V |
| wattage | 4-25W |

