Description
46034 EC Direct Drive Blower Motor, 3/4 HP, 115/230V, 1070 RPM
By Packard
Specifications
| amps | 8.2/4.9 |
| bearings | Ball |
| brand | EC Max |
| cord length | 45 in. |
| diameter | 5-5/8 in. |
| enclosure | Open |
| h.p. | 2021-03-04 00:00:00 -0500 |
| hardware included | Wiring harness and simple installation guide included |
| hertz | 50/60 Hz |
| insulation class | B |
| keyed | No |
| lead lengths (in.) | 45" |
| length less shaft | 7-5/8" |
| motor type | ECM |
| mounting option | Belly Band |
| nema frame | 48 |
| overload protection | Automatic |
| phase | Single |
| rpm | 1075 |
| shaft dimensions | 1/2 x 5 |
| speeds | 4 |
| voltage | 115/230 V |

