Description
The Packard 43727B is a 1/6 horse power, 208-230 volt, 1075 RPM ,5 5/8" condenser fan motor.
Specifications
| amps | 1.1 |
| bearings | Ball |
| diameter | 5-5/8" |
| dimensions | Shaft Dimension: 1/2" x 6-1/2" |
| enclosure | Totally Enclosed |
| frame | 48 |
| hertz | 60 |
| horse power | 2021-01-06 00:00:00 -0500 |
| length less shaft | 3.94" |
| load factor | 1.2 |
| mounting | Drilled and tapped for Rheem mounting |
| output voltage | 208-230 |
| overload | Automatic |
| phase | 1 |
| rotation | Reversible |
| rpm | 1075 |
| service factor | 1 |
| shafts | 1 |
| speeds | 1 |
| type | Permanent Split Capacitor |
| weight | 10.85 lbs |

