Description
The Packard 43586 is a 1/3 horse power, 208-230 volt, 1075 RPM, direct drive blower motor.
Specifications
| amps | 2.6 |
| bearings | Sleeve |
| diameter | 5-5/8" |
| dimensions | Shaft Dimension: 1/2" x 4" |
| enclosure | Open |
| frame | 48 |
| hertz | 60 |
| horse power | 1/3-1/4-1/6 |
| length less shaft | 4-1/4" |
| mounting | Belly Band |
| output voltage | 208-230 |
| overload | Automatic |
| phase | 1 |
| rotation | Reversible |
| rpm | 1075 |
| service factor | 1 |
| shafts | 1 |
| speeds | 3 |
| type | Permanent Split Capacitor |
| weight | 12.05 lbs |

