Description
The Packard 41124 is a 3.3" diameter, 1/15 horse power, 115 volt, shaded pole motor.
Specifications
| amps | 2 |
| bearings | Sleeve |
| diameter | 3.3" |
| dimensions | Shaft Dimension: 5/16" x 3" |
| enclosure | Open |
| frame | 3.3 |
| hertz | 60 |
| horse power | 2021-01-15 00:00:00 -0500 |
| length | Shaft Length: 3" |
| length less shaft | 3" |
| mounting | Stud |
| output voltage | 120 |
| overload | Automatic |
| phase | 1 |
| rotation | CWSE |
| rpm | 1550 |
| shafts | 1 |
| speeds | 1 |
| type | Shaded Pole |

