Description
The Packard 40066 is a 5 5/8", 1/6 horse power, 115 volt, 1075 RPM, unit heater motor.
Specifications
| amps | 2.4 |
| bearings | Ball |
| class insulation | B |
| diameter | 5 5/8" |
| dimensions | Shaft Dimension: 1/2" x 3 3/8" |
| enclosure | Totally Enclosed |
| frame | 48 |
| hertz | 60 |
| horse power | 2021-01-06 00:00:00 -0500 |
| includes | Capacitor and Mounting Clamps |
| insulation | Class B |
| length | Shaft Length: 3 3/8" |
| length less shaft | 4 1/2" |
| mounting | Stud and Resilient |
| output voltage | 115 |
| overload | Automatic |
| phase | 1 |
| rotation | Reversible |
| rpm | 1075 |
| speeds | 1 |
| type | Permanent Split Capacitor |

