Description
Packard 40031 3.3 Inch Diameter Motor 115 Volts 1550PM. See details tab for more information.
Specifications
| amps | 1.7 |
| bearings | Sleeve |
| diameter | 3.3" |
| enclosure | Open |
| frame | 3.3 |
| hertz | 60 |
| horse power | 2021-01-25 00:00:00 -0500 |
| length less shaft | 2-3/4" |
| mounting | Stud |
| overload protection | Automatic |
| phase | 1 |
| rotation | CCW Viewing Shaft End |
| rpm | 1550 |
| shafts | 1 |
| shaft dimensions | 5/16" Dia. x 2-1/2" Long |
| speeds | 1 |
| voltage | 115 |

