Description
The AIMS Power PRICOGLF10W12V120VR is a 1000 Watt Pure Sine Low Frequency Inverter with Built-in Charger. This inverter charger is perfect for small sized industrial applications where you need to depend upon power being there under heavy load.
Specifications
| charger rate | 20A |
| continuous output power | 1000 Watts |
| hertz | 50 Hz; 60 Hz |
| high voltage alarm | 16.0Vdc |
| line mode efficiency | >95% |
| low battery alarm | 10.5Vdc-11.0Vdc |
| low battery trip | 10.0Vdc-10.5Vdc |
| low battery voltage restart | 15.5Vdc |
| minimum start voltage | 10.0Vdc |
| nominal efficiency | >88% (Peak) |
| nominal input voltage | 12.0Vdc |
| output frequency | 50Hz +/- 0.3Hz / 60Hz +/- 0.3Hz |
| output voltage | 12 Volts |
| surge rating | 3000 watts (20 seconds) |
| thd | < 10% DC |
| type | Pure Sine Wave |
| typical transfer time | 10ms (Max) |
| wattage | 1,000 Watts |

